POCZEKAJ
Zapisz się na newsletter i bądź zawsze na bieżąco!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych, w tym informacji o rabatach i promocjach od Bookolika Sp. z o.o. z siedzibą Al. Jana Pawła II 43A/37B, 01-001 Warszawa zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz z ustawą z dnia 16 lipca 2004 roku prawo telekomunikacyjne.
zapisz się
koszyk (0)

Jak pomóc dziecku w nauce pisania?

Jak pomóc dziecku w nauce pisania?

             Dzieci, które uczą się pisania literek, mają niełatwe zadanie do wykonania. Jako rodzice możemy im to zadanie trochę ułatwić, nie tylko pozytywnymi zachętami, ale również poświęcając uwagę bardziej technicznym aspektom.

            Odpowiednie otoczenie oraz narzędzia sprawią, że nauka literek stanie się łatwiejsza. Zasiadając wspólnie do zadań pamiętajmy, że dziecko powinno się skupić tylko na tej czynności. Ekrany nie powinny być włączone, żeby nie rozpraszać tak trudnej do skupienia uwagi pociechy. O wiele chętniej zaangażuje się, jeśli nie będzie słyszało ulubionej bajki w telewizji lub jeśli rodzic nie będzie zerkał w swoją komórkę. Czyste biurko, na którym jest dość miejsca na odpowiednie ułożenie rączek też jest bardzo ważne. Dziecko powinno siedzieć wyprostowane, z łokciem, który nie zwisa luźno w powietrzu, co pozwoli mu na sprawniejsze i precyzyjniejsze operowanie dłonią. Zwróćmy uwagę czy światło dobrze pada na zeszyt i nie robi cienia – u dzieci leworęcznych powinno być z innej strony niż u praworęcznych. Jeśli chodzi o dominację ręki, warto też zadbać, by zeszyt, w którym pociecha pisze miał obustronne marginesy. W książeczce „Elementarz. Nauka pisania” margines znajduje się z prawej oraz lewej strony, tak, żeby każde dziecko mogło swobodnie pisać.

            Używając odpowiednich narzędzi piśmienniczych – wygodnych do trzymania ołówków czy kredek, które nie wyślizgują się z dłoni oraz zbyt łatwo się nie łamią – dziecko uczy się pisać. Najważniejsze elementy to miejsce rozpoczęcia litery, ćwiczenie pisania po śladzie, według wzoru, według kierunku pisania oraz sposoby łączenia literek. Zadania w „Elementarzu”, są tak dobrane, żeby ćwiczyć precyzyjne ruchy dłonią oraz wdrażać powyższe umiejętności. Wszystko to dzieje się stopniowo, od szlaczków, przez litery, sylaby, wyrazy, aż do całych zdań. Ćwiczenia pokazują w jaki sposób pisać każdą literkę, jak łączyć ją z innymi, zaczynać lub kończyć na niej. Pomogą zapamiętać wygląd znaków oraz nauczą trzymania się w określonych liniach. Dzięki metodzie grafomotorycznej zastosowanej w książeczce, nauka pisania liter będzie przynosiła szybkie efekty.

            Dodatkowe ćwiczenia w domu sprawią, że dziecko przyzwyczai rączkę do pisania i będzie się mniej męczyło w szkole. Ćwicząc skupianie uwagi oraz pisanie, lekcje staną się dla niego prostsze, a ono samo będzie mogło z nich więcej wynieść. Systematyczne wykonywanie zadań sprawi, że dziecko będzie coraz ładniej pisało, a także pozna i zapamięta literki oraz słowa.

            Poza ćwiczeniem samego pisania, można pomóc dzieciom rozwijając u nich małą motorykę. Sprawne paluszki można wyćwiczyć wszelkiego rodzaju zabawami w stylu malowania, lepienia z plasteliny czy wycinania, a także z wykorzystaniem kreatywnych przyrządów, takich jak koraliki i tym podobne. Małą motorykę wspiera także samoobsługa – zapinanie guzików, wiązanie butów, mycie zębów – pozwólmy dziecku na samodzielne wykonywanie jak największej liczby prac domowych.

            Pamiętajmy, że nauka pisania obejmuje nie tylko małą motorykę, ale także dużą. Ważne jest, aby dziecko rozwijało swoją koordynację ruchową, gdyż odpowiednie napięcie mięśniowe wpływa na umiejętność pisania. Dziecko może zbyt lekko lub zbyt mocno używać narzędzi, a rozwój dużej motoryki nauczy je lepiej kontrolować swoje ciało.  Ruch jest też ważny, aby najzwyczajniej mogło usiąść i w skupieniu zająć się zadaniami, bez dekoncentrujących zasobów niewykorzystanej energii.

            „Elementarz. Nauka pisania” zawiera wszystkie niezbędne elementy – od szlaczków aż po literki do nauki pisania. Książeczka zawiera dużo stron zadań, przygotowanych w taki sposób, żeby nie tylko nauczyć, ale także zainteresować. „Elementarz” to odpowiednia pozycja jeśli zależy nam na naturalnym, a jednocześnie metodycznym podejściu do nauki liter i cyfr. Dziecko, które systematycznie ćwiczy, używając do tego dobrych przyborów oraz odpowiednio przygotowanych ćwiczeń grafomotorycznych, szybko nauczy się ładnie i poprawnie pisać. Zapewnijmy mu tylko przyjazne i spokojne otoczenie, w którym będzie miało szanse skupić się na pracy, a zanim się obejrzymy, zobaczymy efekty.

 

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
Promocje, nowości i oferty specjalne wprost na Twój e-mail.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych, w tym informacji o rabatach i promocjach od Bookolika Sp. z o.o. z siedzibą Al. Jana Pawła II 43A/37B, 01-001 Warszawa zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz z ustawą z dnia 16 lipca 2004 roku prawo telekomunikacyjne.
bądź na bieżąco z promocjami, nowościami i konkursami,
otrzymuj zniżki przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.
Zapowiedzi
Śledź nas na:
Kontakt z nami
Al. Jana Pawła II 43A/37B
01-001 Warszawa
Śledź nas na
Logowanie
Rejestracja
Wykonanie strony WWW: DevilArt