Jest na to prosty patent – wystarczy czytać książki. Są one niezawodnym sposobem, aby kształtować w dzieciach wiele pożądanych zdolności. Czytanie wspomaga rozwój mowy, poszerza zasób słów i uczy wyrażać myśli. Nie trzeba ograniczać się tylko do języka ojczystego – słowniki obrazkowe oraz książeczki dla dzieci są również dostępne w wersjach obcojęzycznych i świetnie spełniają swoją funkcję uczenia najmłodszych.
Książki rozwijają umiejętności językowe i wprowadzają dzieci w świat społeczno-emocjonalny. Jednak nauka języka poprzez czytanie książek to nie tylko maluch zasłuchany w słowa rodzica. Badania pokazują, że najważniejsza jest interakcja. Dzieci uczą się najlepiej, kiedy doświadczają wspólnie z bliską osobą, a to można osiągnąć poprzez czytanie aktywne. Jeśli dziecko osłucha się z językiem, na pewno rozwinie to jego zdolności werbalne. Ale najbardziej efektywna nauka jest wtedy, kiedy samo będzie go używać. Dlatego zamiast wymagać od malucha, by słuchał w ciszy i skupieniu, pozwólmy mu mówić. Niech zadaje pytania, opowiada, przerywa, jeśli chce coś powiedzieć. Wysłuchanie dziecka i zachęcanie go do samodzielnych wypowiedzi to świetny sposób na naukę języka. Historie przeczytane w książkach mogą być inspiracją do wspólnych dialogów, które będą wspierać kształtowanie się kompetencji językowych u dziecka.
Dzieci uczą się dużo łatwiej od dorosłych, dlatego warto już od najmłodszych lat rozwijać u nich sprawność językową. Dzięki temu, że lepiej rozróżniają dźwięki oraz bez problemu podłapują poprawną wymowę czy akcent, mają możliwość bardzo dobrego opanowania również języków obcych. Ważne, aby pamiętać o dwóch rzeczach: systematyczności oraz zabawie. Regularne czytanie książek pozwoli na poznanie i dobre opanowanie języka. Da dziecku wiele okazji do rozmów, przemyśleń oraz uświadamiania sobie i zauważania pewnych kwestii – nie tylko językowych. Ale najważniejsze, żeby nie zapominać o przyjemności. Wspólne czytanie nie powinno kojarzyć się z nauką, a z ciepłymi chwilami spędzonymi z rodzicem. A także z zabawą – przecież można też recytować wierszyki, śpiewać piosenki i bawić się na wiele sposobów. Byle razem.