POCZEKAJ
Zapisz się na newsletter i bądź zawsze na bieżąco!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych, w tym informacji o rabatach i promocjach od Bookolika Sp. z o.o. z siedzibą Al. Jana Pawła II 43A/37B, 01-001 Warszawa zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz z ustawą z dnia 16 lipca 2004 roku prawo telekomunikacyjne.
zapisz się
koszyk (0)

Jak pomóc dziecku w nauce czytania?

Jak pomóc dziecku w nauce czytania?

            Czytanie to podstawowa umiejętność, bez której dalszy rozwój człowieka może być bardzo utrudniony. Nauka czytania dla dzieci rozpoczyna się w szkole i jest bardzo ważnym etapem kształcenia. Dziecko, które dobrze ją opanuje, będzie osiągało lepsze wyniki w nauce oraz będzie sobie lepiej radziło poza szkołą. Jako całkiem nowa umiejętność, potrafi czasem przysporzyć wiele trudności. Jednak jest niezbędna, dlatego jako rodzice powinniśmy wspierać nasze pociechy w nauce czytania oraz rozwijać u nich miłość do książek, bo nie ma żadnych wątpliwości, że czytanie to nie tylko jedna z najbardziej liczących się w życiu umiejętności, ale i jedna z najpiękniejszych.

            Rozwój czynności intelektualnych i wyobraźni, poszerzanie słownictwa i zdolności komunikacyjnych, pogłębianie wiedzy, ćwiczenie pamięci i koncentracji, regulowanie emocji  oraz dobra zabawa – to wszystko można osiągnąć czytając książki. Zaszczepiając zamiłowanie do lektury już od najmłodszych lat, obdarzamy naszą pociechę cennym darem. Zadbajmy o to, żeby dziecko miało dostęp do książek, które je zainteresują oraz będą odpowiednio dobrane do wieku. Czytać dzieciom można już od najmłodszych lat, ale ważne jest, żeby nie przestawać kiedy nauczy się robić to samodzielnie. Zanim dobrze opanuje tę umiejętność, dziecko męczy się czytając i chwilowo może stać się to dla niego żmudnym obowiązkiem. Bajka w ciągu dnia lub na dobranoc będzie przypominała, że warto się trochę natrudzić, aby móc później odkrywać te wszystkie niesamowite światy ukryte między stronami lektury. Kiedy dziecko będzie czytało już całkowicie swobodnie, może to być również przyjemna opcja na czas spędzony razem – niech poczyta nam o tym, co je interesuje albo na odwrót – my mu coś pokażmy.

 

            Wartości najlepiej przekazuje się przykładem, więc jeśli sami nigdy nie sięgamy po książki, trudno oczekiwać, żeby nasze dzieci to robiły. Opłaca się zatem znaleźć wolną chwilę w zapełnionym obowiązkami dniu i zrelaksować się przy dobrej lekturze. Pokażemy dziecku, że również dla nas jest to miła odskocznia. Przy okazji zadbajmy o wpojenie pociechom szacunku do książek. Mycie rączek przed czytaniem, dbanie o to, żeby nie rysowały po stronach i nie zaginały ich, odkładanie na odpowiednią półkę – takie drobne czynności sprawią, że książka będzie dłużej służyć, będziemy mogli przekazać ją dalej i przy okazji wpoimy dzieciom bardziej ekologiczną postawę.

            Ważne jest, aby pokazać dziecku jakie korzyści – poza rozrywką - płyną z czytania książek. Przygotujmy razem potrawę według przepisu z książki kucharskiej, sprawdzajmy trudne słówka w słowniku, a na różne niezwykłe pytania dziecka, możemy szukać odpowiedzi w bibliotece. Poza dodatkową zachętą do czytania, będzie to dla niego nauka cierpliwości i zagłębiania się, pracy w skupieniu i zaangażowania w szukanie odpowiedzi. To bardzo ważne w czasach, kiedy każdą informację można odnaleźć w internecie w kilka sekund, jednak niestety zazwyczaj jest to wiedza powierzchowna, a zdarza się też, że nieprawdziwa.

            Dbajmy o dobrą atmosferę podczas czytania, niech będzie to przyjemny czas relaksu. Tak samo, kiedy dziecko się dopiero uczy. Wybierając odpowiedni elementarz do nauki czytania zwróćmy uwagę na to, żeby był ciekawy dla dziecka i stopniowo wprowadzał materiał. „Elementarz. Nauka czytania” jest pełen zabawnych rymowanek, które pomagają dzieciom zapamiętać materiał oraz zachęcają do kolejnych lekcji. Jest to elementarz do nauki czytania sylabami, czyli rekomendowaną metodą rozpowszechnioną w szkołach. Rozpoczyna się ona od nauczenia dzieci rozpoznawania samogłosek, by później łączyć je ze spółgłoskami i naturalnie przejść do czytania sylab. W metodzie sylabowej kolejność ta jest bardzo ważna, gdyż znacznie ułatwia opanowanie nowej umiejętności, a także pozwala uniknąć problemów z głoskowaniem, czyli czytaniem przez dzieci pojedynczych liter (np. my-i-sy-a zamiast mi-sa). Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie kolorów w dzieleniu wyrazów na sylaby – dzięki temu dziecko łatwiej przyswoi sobie ich podział. Kolorowa, wesoła grafika sprawi, że łatwiej zapamięta materiał poprzez skojarzenia, a także chętnie sięgnie po tę książeczkę drugi raz.

            Dzieci uwielbiają naukę nowych umiejętności i zdobywanie wiedzy, dlatego pokażmy im ten najprostszy sposób na zdobywanie ich – książki.

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
Promocje, nowości i oferty specjalne wprost na Twój e-mail.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych, w tym informacji o rabatach i promocjach od Bookolika Sp. z o.o. z siedzibą Al. Jana Pawła II 43A/37B, 01-001 Warszawa zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz z ustawą z dnia 16 lipca 2004 roku prawo telekomunikacyjne.
bądź na bieżąco z promocjami, nowościami i konkursami,
otrzymuj zniżki przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.
Zapowiedzi
Śledź nas na:
Kontakt z nami
Al. Jana Pawła II 43A/37B
01-001 Warszawa
Śledź nas na
Logowanie
Rejestracja
Wykonanie strony WWW: DevilArt