W ofercie zabawek i wyposażenia dla malucha znajdują się czarno-białe książeczki o prostej konstrukcji i nieskomplikowanych grafikach. Skąd wzięła się taka forma tych gadżetów i dlaczego książeczki kontrastowe cieszą się taką popularnością?
Dlaczego kontrastowe książeczki dla niemowląt mogą okazać się niezwykle korzystnymi akcesoriami wspomagającymi rozwój Twojego maluszka? Noworodek nie widzi zbyt dobrze zaraz po urodzeniu. Tak naprawdę jego wzrok jest w początkowym okresie zdolny do rozróżnienia tylko światła i ciemności. W ciągu najbliższych miesięcy będzie w stanie dostrzegać różnice jedynie w przypadku koloru białego i czarnego, po czasie także będzie w stanie rozróżnić różne odcienie szarości. To oznacza, że w pierwszych miesiącach życia kolorowe otoczenie, w jakim dorasta dziecko, jest dla niego rozmazaną, niezbyt zrozumiałą plamą. Właśnie z tego powodu tak korzystne jest wprowadzenie w trakcie aktywizacji niemowlęcia książeczek czarno-białych. Zawarte w nich ilustracje, nawet jeśli na tym etapie są dla maleństwa całkowicie niezrozumiałe, stanowią kontrastowy punkt dla jego wzroku. Skupiając się na kolejnych grafikach oczy dziecka niejako „trenują”, co usprawnia ich dalsze rozwijanie się.
Książeczki kontrastowe dla noworodka mogą przybierać różne formy, zarówno książki przypominającej tradycyjną (na stronach z grubszego papieru lub kartonu), jak i zabawek sensorycznych, gdy poszczególne jej części są wykonane z tkanin wypełnionych szeleszczącymi lub piszczącymi elementami. Ilustracje wykorzystane w książeczce czarno-białej dla niemowląt utrzymane są oczywiście w tych dwóch podstawowych kolorach, niekiedy uzupełnionych drobnymi wstawkami w odcieniu szarości lub kontrastowymi liniami/wzorami w kolorze czerwonym. Grafiki te są przy tym bardzo proste, symboliczne – ich zadaniem jest pobudzanie sensoryczne i aktywizowanie mięśni gałek ocznych (dziecku łatwiej jest skupić wzrok na czarnej ilustracji misia na białym tle, zatem będzie za nią wodziło oczami i wzmacniało swoje umiejętności). W ten sposób ćwiczona jest również zdolność skupiania się na wybranym punkcie (w przypadku niemowląt będzie to dość krótkotrwałe, ale z czasem proces ten będzie przez dziecko wydłużany).
W sprzedaży dostępnych jest wiele akcesoriów kontrastowych przeznaczonych dla niemowląt. Mogą to być specjalne tablice sensoryczne, karty harmonijkowe czy właśnie czarno-białe książeczki. Zaletą tych ostatnich jest format – niewielki, zwykle składający się z kilku stron, zmieści się w każdej torebce czy wózku dziecięcym. Można zatem książeczkę kontrastową zabrać ze sobą wszędzie – na spacer do parku, na wizytę u lekarza czy też u krewnych. Stanie się ona akcesorium, które można z maluchem przeglądać w każdej wolnej chwili. Wybierając tego rodzaju książeczki dla niemowląt warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Dobrze, jeśli powierzchnia kart jest na tyle gładka i solidna, że da się ją przetrzeć na mokro i zachować ją w czystości (pamiętaj, że dziecko może bardzo intensywnie korzystać z książeczki kontrastowej, w tym także ślinić ją czy wyginać).