Czytanie książek dziecku jest jednym z kluczowych elementów wychowania nastawionego na zdrowy, zrównoważony rozwój. Pomaga w nauce mówienia, ćwiczeniu pamięci oraz koncentracji, pobudza wyobraźnię i ciekawość. Co nie oczywiste, wpływa także na świat emocji oraz na relacje z innymi. Nikt nie zaprzeczy, że jest bardzo potrzebne. Natomiast nie zawsze łatwe do wykonania.
Marzysz o spokojnej godzince, kiedy przytulony do ciebie maluch w skupieniu słucha pięknej bajki. Zamiast tego masz rozbrykanego brzdąca, który biega po pokoju, bawi się zabawką, skacze po tobie, przerzuca w pośpiechu kartki i ogólnie, wydaje się nie interesować książką. Czy to oznacza, że nie lubi czytać i nigdy nie wyrośnie na pasjonata książek?
„Siedź i słuchaj” to nie jedyny sposób na czytanie, a w dodatku bardzo nieskuteczny u młodszych dzieci. Nie musisz rezygnować z rozwijania pasji czytelniczej u dziecka, jeśli wykorzystasz sprawdzone metody.
Ważne jest, aby wybierać książeczki, które są dostosowane do wieku dziecka. W ten sposób czytanie będzie wspierało rozwój odpowiednich umiejętności, nie stresując dziecka zbyt trudnymi elementami. Dzieci na każdym etapie mają różne potrzeby, a książki przygotowane przez specjalistów, świetnie się w nie wpasują.
Dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami. Dlatego dla maluchów warto wybierać książki, które będą jednocześnie zabawkami. Mogą mieć miękkie, gumowe czy szeleszczące strony, dziurki, okienka i inne atrakcje w środku. Pozwól, by Twoja pociecha pogryzła okładki, powyrywała kilka stron czy pomazała pisakami. Dzięki temu zaspokoi swoją ciekawość. Na naukę szacunku do książek przyjdzie czas później, gdy trochę podrośnie i będzie naśladować ważne dla siebie osoby. Jedna czy dwie zniszczone książeczki dla dzieci, to jeszcze nie katastrofa.
Małe dziecko nie rozumie jeszcze otaczającej je rzeczywistości. Z tego powodu może mieć problem z nadążaniem za opowieścią. Dlatego na początek wybieraj bajki dla dzieci, które są proste – mają jednolite tło, nieskomplikowane obrazki, bardzo mało tekstu i opowiadają o rzeczach codziennych. Czytając pokazuj wyrazy, obrazki i czynności, za każdym razem. Dla nas słowa są oczywiste, ale dziecko potrzebuje czasu, żeby je zapamiętać.
Pozwól dziecku wybrać książkę, samo najlepiej wie, czego chce słuchać. Maluchy uwielbiają do znudzenia czytać tę samą pozycję, dlatego że znają ją bardzo dobrze i mogą „czytać” razem z rodzicem, a to wielka radość. Przy okazji szansa na porządne poćwiczenie pamięci. Warto też udać się do biblioteki lub księgarni, albo obejrzeć wspólnie książki dla dzieci w Internecie. Maluch nie będzie mógł się doczekać, aż przeczyta samodzielnie wybraną i wyczekiwaną bajkę.
Jeśli chcesz, by czas czytania był dla was wyjątkowy, pobaw się w aktora. Czytanie na różne głosy, zmiana intonacji i gestykulacja sprawią, że będzie jeszcze weselej. Pamiętaj też, aby czytać powoli, zwracając uwagę na przecinki i kropki, aby dziecko mogło nadążyć za tekstem. Jeśli masz w domu starszaka lub nawet nastolatka, możecie czytać na zmianę i zrobić istne przedstawienie.
Niech wspólne czytanie będzie przede wszystkim rozrywką. Nie rób z tego codziennego obowiązku, bo tylko zniechęcisz dziecko. Niech ten czas kojarzy się przyjemnie. Zamiast odbębniać kolejne strony, zwolnij. Daj dziecku czas na przemyślenia, zadawanie pytań. Snujcie wyobrażenia o tym, co może się wydarzyć, rozmawiajcie o bohaterach. Pozwól dziecku wciągnąć się w fantastyczny świat.
Dziecko ma silną potrzebę ruchu, dlatego pozwól mu się ruszać. Niech się buja lub bawi czymś, co zajmie rączki. Dzięki temu dłużej będzie odprężone i skoncentrowane.Czas spędzony z dzieckiem jest zawsze pełen niespodzianek, nie wszystko dzieje się po naszej myśli. Najważniejsze, żeby zapewnić mu kontakt z książką i pokazać, że to dobry sposób na przyjemne spędzanie czasu. Reszty nauczy się później.