Wartość czytania jest niewątpliwie faktem. Wiemy, że wszechstronnie rozwija oraz jak bardzo ważne jest, by zachęcać dziecko do obcowania z książkami. Jednak w dobie wszechobecnych ekranów nie jest to łatwe. Telewizja, Internet, smartfony i komputery oferują o wiele bardziej pociągającą rozrywkę. Szkoła zaś, ze swoim przeładowanym programem, listą obowiązkowych lektur oraz znanym wszystkim „kluczem”, tylko zabija pasję czytelniczą. Co może zrobić rodzic? Rozwijać dobre nawyki czytelnicze już od najmłodszych lat.
Jak w każdym aspekcie wychowania, najważniejsze jest, aby świecić przykładem. Kiedy dziecko widzi, że czytasz i sprawia ci to radość, jest duża szansa, że będzie cię naśladowało. Wtedy wystarczy, że w domu są książki, a pociecha sama po nie sięgnie. Pokaż korzyści płynące z czytania - opowiedz dziecku o fascynującej lekturze, której właśnie się oddajesz, jakie emocje w tobie wywołała lub czego cię nauczyła. Sprawi to, że samo spróbuje i być może mu się to spodoba.
Zachęcaj dziecko do czytania dla przyjemności. Stworzenie codziennego rytuału to dobry pomysł, ale pamiętaj, żeby nie był to obowiązek. Jeśli będziesz przeznaczać czas, by już z maluszkiem usiąść w przytulnym, cichym miejscu i sięgnąć po ulubioną bajkę, będzie to dla niego nieodzowną częścią dnia. Wspólne czytanie w miłej i czułej atmosferze sprawi, że lektura będzie mu się dobrze kojarzyła.
Zapewnij dziecku łatwy dostęp do książek. Maluch niech ma półeczkę nisko, tak, by sam mógł sięgnąć po bajkę, kiedy najdzie go ochota. Nawet skromna biblioteczka dziecka czy rodzinna przypomina, że można sobie poczytać.
Każdy człowiek jest inny, każdy ma swoje upodobania. Dlatego pozwól dziecku na samodzielny wybór książeczek do czytania. Z radością sięgnie po pozycję, która go zainteresuje. Możesz podsuwać propozycje, ale szanuj decyzje malucha. W najmłodszych latach chodzi głównie o zarażenie pasją czytelniczą, dlatego nie przejmuj się, jeśli bajki wydadzą ci się zbyt mało rozwijające. Na zdobywanie ważnej wiedzy przyjdzie jeszcze czas. Jeśli chcesz mieć trochę kontroli nad tym, co czyta twoje dziecko, wybieraj wydawnictwa skierowane do najmłodszych, gdzie książki powstają z myślą o nich.
Żeby chcieć czytać książki, trzeba umieć to robić. Dziecko z problemami w nauce czytania może się do tego łatwo zniechęcić. Dlatego czytając malcowi, skup się na tym, żeby robić to ładnie. Twoja prawidłowa wymowa, odpowiedni rytm i akcent sprawią, że dziecko tylko słuchając wiele podłapie. Ze starszakiem można ćwiczyć czytanie sylabami, a później płynne na głos, równocześnie z tobą i samodzielnie. Jednak niech to nie będzie wasze jedyne wspólne spotkanie z książką. Starszym dzieciom też warto czytać oraz dać czas na samotną lekturę.
Świat książek nie ogranicza się tylko do ich czytania. Dzieci na pewno zainteresują inne powiązane aktywności. Można wziąć udział w konkursie literackim w pobliskiej bibliotece, stworzyć przedstawienie lub własny filmik na podstawie bajki, obejrzeć wspólnie adaptację telewizyjną czy udać się w podróż śladami bohatera. Kontakt z lekturą to także rozmowa o niej – nie przepytywanie dziecka, a szczere zaciekawienie jego przemyśleniami. I pamiętaj, żeby pokazać maluchowi inne źródła – może zainteresują go komiksy, gazety lub audiobooki? Warto spróbować.