Często uznaje się, że dzieci powinny poznawać literki dopiero mając 5-6 lat, ponieważ nauka alfabetu to niejako wstęp. Tak naprawdę, już od najmłodszych lat podczas gier i zabawa warto wprowadzać elementy, które zahaczają o naukę literek, ponieważ to pozwoli znacznie szybciej układać je w całe wyrazy. Po czasie nauka czytania oraz układania liter w kolejności alfabetycznej będzie o wiele łatwiejsza i bezstresowa.
Nauka liter jest bardzo ważna, ponieważ to przyda się dziecko w szkole, ponieważ ta umiejętność w przedszkolu będzie dawała im sporą satysfakcję, czy to odczytując napisy na książeczkach, na tablicach reklamowych, a już szczególnie potrafiąc napisać swoje imię. Dzieci do szóstego roku życia uczą się bardzo szybko, dlatego warto z tego skorzystać.
Nie ma określonych ram odnośnie tego, kiedy powinniśmy uczyć swoje dziecko literek. Najlepszy momentem okazuje się być ten, kiedy dziecko zaczyna wykazywać tym większe zainteresowanie, a to np. w sytuacji, gdy dopytuje o litery, które znajdują się w książeczce, bądź też będzie chciało spróbować napisać swoje imię. Nauka liter może odbywać się nawet przy pomocy zabawek.
Bardzo sławna i ceniona pedagog znana na całym świecie – Maria Montessori, której techniki nauczania stosowane są także w Polsce dostrzegła, że dzieci od 3 do 6 roku życia mogą nauczyć się czytać w 2-3 miesiące, a te po 6 roku będą potrzebować nawet dwóch lat. Wielu rodziców samodzielnie dostrzeże, że już dwuletnie dzieci zaczynają w pewien sposób interesować się literami. Bardzo ważne jest zatem to, aby owe zainteresowanie w odpowiedni sposób wykorzystywać.
Kluczowe jest to, aby nie zmuszać dziecka do nauki, ponieważ to może stać się codziennym i bardzo przykrym obowiązkiem. Literki znajdują się na wielu zabawkach oraz dziecięcych gadżetach. Co więcej: A, B oraz C to litery, które umieszczane są już na zabawkach dla maluszków mających zaledwie 3 miesiące. Wplatając w to element zabawy, nauka liter dla dziecka będzie czymś nieprzymuszonym i przyjmie formę zabawy. Dodatkowo, zabawa tego typu będzie przynosiła im mnóstwo frajdy. Zapamiętywanie oraz utrwalanie Luter nie jest w takim przypadku koniecznością, która znana jest ze szkolnych zajęć, a bardziej elementem ciekawego poznawania przez dziecko otaczającego go świata.
Ciekawym, a co najważniejsze – skutecznym sposobem na naukę literek jest gra, która polega na poszukiwaniu w otoczeniu np. literki D. Taka zabawa może być zorganizowana w domu, ale znacznie ciekawsze okazuje się na spacerze, czy też podczas dłuższej podróży, kiedy niestety istnieje duże ryzyko nudy.
Kolejnym przykładem będzie też zabawa, która polega na tworzeniu liter samodzielnie przez malucha. Zadaniem dziecka jest tutaj szukanie skojarzeń, np. z literą S, którą mu wcześniej pokażemy. Bazując już na tym przykładzie, dziecko może takiej literze dorysować oczka oraz język, pokolorować ją odpowiednim kolorem, a wówczas będzie ona przypominała węża.